Miałeś szkodę? Nie szkodzi!

Może przydarzyć się każdemu. W drodze do pracy, domu, sklepu, podczas dalekiej trasy w wakacyjnej podróży, a nawet na parkingu. Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do kilkuset zdarzeń drogowych. Jak się zachować podczas wypadku? Co zrobić, gdy dojdzie do kolizji? Kiedy wezwać  policję, w jaki sposób sporządzić oświadczenie? O tym wszystkim dowiesz się tutaj!

Wypadki chodzą po ludziach

To fakt. Zazwyczaj zdarzają się w najmniej odpowiednim miejscu i czasie. Dobrze wiedzieć wcześniej jak się w takiej sytuacji zachować i na co zwrócić uwagę wbrew powiedzeniu, że mądry Polak po szkodzie. Na początek rozróżnić należy dwa podstawowe pojęcia. Wypadek i kolizja. Jakie ma to znaczenie w dalszej procedurze? Dość istotne. Jeśli podczas  zdarzenia przynajmniej jedna osoba straciła życie lub została ranna, wówczas mówimy o wypadku. W tej sytuacji nie należy usuwać pojazdów z drogi. Z kolei kolizją nazywamy sytuację, gdy uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy. Jeśli stoją w miejscu mogącym zagrażać bezpieczeństwu w ruchu bądź ten ruch utrudniać, powinniśmy możliwie najszybciej usunąć je z miejsca zdarzenia

Wzywanie policji nie jest konieczne w sytuacji, gdy uczestnicy kolizji zgodnie stwierdzają, kto jest winien i mogą spisać to w oświadczeniu. Warto posiadać taki formularz w samochodzie, żeby mieć pewność, że żadnego ważnego szczegółu dotyczącego zdarzenia czy potrzebnych do likwidacji szkody danych nie pominęliśmy. Jeśli takiego druku nie mamy, oświadczenie można spisać na kartce. Powinny się w nim znaleźć m.in. informacje o uczestnikach zdarzenia oraz ich polisach (numer i nazwa ubezpieczyciela), marka i model pojazdów, zakres uszkodzeń, czas, lokalizacja i przybliżone okoliczności oraz dane ewentualnych świadków kolizji. Warto wykonać również dokumentację zdjęciową miejsca, elementów infrastruktury, śladów hamowania oraz uszkodzonych pojazdów. Wszystko to posłuży jako dowód i będzie podstawą wypłaty odszkodowania z OC sprawcy.

Co w sytuacji, gdy żaden z kierowców biorących udział w kolizji nie przyznaje się do winy lub mamy do czynienia z wypadkiem drogowym? Wówczas na miejsce należy wezwać policję, która ustali okoliczności zdarzenia. Odpowiednie służby należy wezwać również w sytuacji, gdy sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji, ale mamy podejrzenie, że może być pod wpływem alkoholu, narkotyków lub nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem.

Likwidacja szkody

Na zgłoszenie szkody, którą chcemy rozliczyć z OC sprawcy, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, standardowo mamy 3 lata. Bywa jednak, że warto zrobić to jeszcze na miejscu zdarzenia, bowiem niektóre firmy ubezpieczeniowe zapewniają m.in. holowanie uszkodzonego samochodu i auto zastępcze. Do wyboru mamy dwa sposoby likwidacji szkody.

Pierwszym jest wariant kosztorysowy, kiedy to po zgłoszeniu szkody rzeczoznawca ubezpieczyciela przeprowadza oględziny samochodu, na podstawie których firma dokonuje wyceny i proponuje wysokość odszkodowania. Akceptując kwotę, nazywaną bezsporną, pieniądze otrzymujesz na konto. Warto jednak zwrócić uwagę, czy przy sporządzaniu kosztorysu, ubezpieczyciel nie uwzględnił cen zamienników zamiast oryginalnych materiałów i czy wycena nie została pomniejszona o tak zwaną amortyzację części.

Drugi wariant nazywany jest bezgotówkowym. Wówczas ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, w którym zostawiamy uszkodzony pojazd. Ma to ten plus, że po naprawie odbieramy gotowy do użytku samochód nie martwiąc się wszelkimi formalnościami i kosztami robocizny ani poszczególnych części. Warto więc zadbać o to, aby była to solidna firma, najlepiej ASO, gdzie wszelkie naprawy dokonywane są na oryginalnych częściach i nie ma ryzyka zaniżenia kosztów naprawy. Decydując się na likwidację szkody w sieci serwisów grupy Benepol możesz liczyć na kompleksową naprawę powypadkową samochodów wszystkich marek  (bezgotówkową z polisy OC lub AC). Nowoczesne technologie napraw zgodne z technologią producentów, najwyższej jakości materiały lakiernicze, komputerowy system doboru koloru i mieszania lakierów, możliwość uzyskania auta zastępczego to tylko jedne z wielu powodów, dla których warto zlecić likwidację szkody profesjonalistom z grupy Benepol. Lokalizację oddziałów znajdziesz poniżej oraz na stronie www.benepol.pl.