Odetchnij czystym powietrzem

Dziś, niewiele już osób wyobraża sobie użytkowanie samochodu bez klimatyzacji. Świeże powietrze poprawia komfort jazdy oraz samopoczucie kierowcy w czasie upałów. Ponadto osusza i schładza powietrze w kabinie auta, a podczas deszczu pomaga sprawnie pozbyć się pary wodnej, która osadza się na wewnętrznych częściach szyb. Klimatyzacja, aby mogła prawidłowo pracować i była bezpieczna dla użytkowników samochodu, musi być regularnie konserwowana. Sprawdź dlaczego.

Wiosenne porządki

Przegląd klimatyzacji przynajmniej raz w roku to konieczność. Zwłaszcza wiosną, gdy po okresie zimowym, jej załączenie powoduje nieprzyjemny zapach w aucie. Tuż przed wentylatorem pobierającym powietrze do wnętrza znajduje się parownik, na którym podczas pracy skrapla się wilgoć. Ta stanowi zaś  idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Wdychanie powietrza z tak zanieczyszczonych nawiewów może być groźne dla zdrowia oraz wywoływać reakcje alergiczne u pasażerów. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola układu klimatyzacji, która powinna obejmować odgrzybianie, sprawdzanie szczelności, wymianę czynnika chłodzącego oraz montaż nowego filtra kabinowego.

Filtr kabinowy, nazywany również przeciwpyłkowym, zatrzymuje zanieczyszczenia, które znajdują się na drodze, takie jak liście, kurz oraz pyłki roślin, co powinno być szczególnie ważne dla alergików. Na rynku dostępne są dwa rodzaje filtrów: zwykły i węglowy. Ten drugi nie tylko zatrzymuje zanieczyszczenia, ale również zapobiega dostawaniu się do wnętrza samochodu, zapachów z otoczenia.

Ozonowanie w walce z wirusem

Trwa bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Zagrożenie dla zdrowia i życia, jakie niesie za sobą koronawirus, jest wciąż bardzo realne. Niezależne badania ekspertów wykazały, że wirusy są w stanie funkcjonować blisko 24 godziny na powierzchniach papierowych i kartonowych. Znacznie dłużej, bo do kilku dni, wirusy są w stanie przeżyć na gładkich powierzchniach stalowych i tych z tworzyw sztucznych. Właśnie z takich materiałów są wykonane typowe wnętrza większości samochodów, również dostawczych. Należy więc regularnie czyścić powierzchnie strukturalne we wnętrzu auta, których często dotykamy: klamki drzwi bocznych i tylnych, kierownicę, drążek zmiany biegów, dźwigienki przy kierownicy i przyciski na konsoli.

Ozonowanie samochodu jest szczególnym zabiegiem, który daje dobre efekty: oczyszcza kabinę samochodu z bakterii, wirusów i grzybów. Czynnikiem biobójczym nie jest jak można podejrzewać preparat chemiczny, lecz ozon — gaz o silnych własnościach utleniających. A jest on blisko pięćdziesiąt razy skuteczniejszy niż chlor.

Do takiego zabiegu niezbędny jest przemysłowy generator ozonu. Ozonowanie nie tylko usprawnia działanie klimatyzacji – przede wszystkim niweluje bakterie z podsufitki i tapicerki, czy tworzyw sztucznych. Po ozonowaniu giną wszelkiego rodzaju wirusy, grzyby i drobnoustroje, a brzydki zapach znika. Sam proces ozonowania nie jest skomplikowany. Należy włączyć silnik i ustawić klimatyzację w pozycji „obieg zamknięty”, bieg nawiewu ustawiony na 2 prędkość. Dzięki temu ozon krąży również w  układzie klimatyzacji. Sam proces jest bezpieczny i trwa około godziny. Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny dla ludzi. Ozon nie jest trwałym gazem, jego działanie kończy się więc zaraz po zakończeniu czynności w serwisie.

Sprawdź ofertę czyszczenia klimatyzacji z usługą ozonowania wnętrza pojazdu w serwisach grupy Benepol na www.benepol.pl.