Opony. Wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Blog Benepol powstał przede wszystkim dlatego, byście otrzymali wiedzę
„z pierwszej ręki”, o najnowszych produktach oraz usługach w Grupie Benepol. Ma też być dla Was źródłem ciekawych porad i informacji przydatnych naszemu każdemu klientowi. Zdecydowanie najważniejszym elementem w każdym aucie, jedynym, które styka się z nawierzchnią, jest opona samochodowa. To, że ta gumowa obręcz to nie tylko różne rodzaje bieżnika i kilka indeksów — wiecie z pewnością, ale czy na pewno wiecie wszystko? Będziecie w stanie, sami będąc w sklepie samochodowym kupić komplet nowych opon? Dziś podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę.

Zacznijmy od tych magicznych cyferek. Na ściankach każdej opony znajdziemy różne symbole. Co one oznaczają? Zobaczmy na przykładzie popularnego oznaczenia 205/55 R 16 91 H/V – Ta pierwsza cyfra określa szerokość opony, która wyrażona została w milimetrach (205). Druga liczba to stosunek procentowy wysokości do szerokości opony, w naszym przypadku 205/55 oznacza 55% z 205 milimetrów. Kolejny indeks to konstrukcja opony oraz rozmiar wewnętrznej średnicy opony w calach (R 16). Na tym przykładzie rozmiar felgi wynosi 16, z kolei litera R jest zaś oznaczeniem radialnego typu wewnętrznej konstrukcji opony. Maksymalne obciążenie – to kolejny symbol w oznaczeniu opony. Pamiętajmy też, że stosuje się indeksy nośności, w których każda cyfra odnosi się do innej wartości maksymalnego ciężaru. Indeks 91 to maksymalne obciążenie katalogowe do 615 kg. Indeksy prędkości H, V czy Y to informacja o maksymalnej prędkości, z którą może poruszać się pojazd na wybranych oponach. Przy maksymalnym obciążeniu samochodu z oznaczeniem ZR, które pozwala na prędkość do 240 km na godzinę.

Do świata opon, jak do żadnego innego technologia zagląda bardzo często. Ilość rozwiązań, jakie stosuje się w oponach zdumiewa. Zacznijmy od systemu AirLiner – to stosunkowo świeży wynalazek. To specjalnie zaaplikowana wkładka polimerowa, której główne zadanie to wypełnienie opony w miejscu przeznaczonym na powietrze. W prostych słowach AirLiner pozwala na zachowanie stabilności, przyczepności i kontroli opon, nawet przy niskim ciśnieniu w oponie. Podobnie sprawa się ma do bardzo popularnego systemu Run Flat – jeszcze do niedawna, zarezerwowanego tylko dla właścicieli luksusowych limuzyn. Run Flat i wyposażona w to opona samochodowa pozwala po przebiciu nadal jechać autem i to ze znacznymi prędkościami. Opony tego typu nie pozwalają m.in. na wystrzał i dzięki nim, nie trzeba wozić w bagażniku koła zapasowego.

Volkswagen też ma w dorobku świetne patenty. Należy do nich marka AirStop. OK, ale co oznacza sformułowanie AirStop? Obejmuje ono wszystkie opony z technologią Seal. Ich podmiotowość łączy się w prostym haśle: mniej awarii opon, większa mobilność. Jaka jest zasada działania AirStop ? Specjalna masa powlekająca, znajdująca się wewnątrz opony zaraz po przebiciu powierzchni bieżnika otacza elementy obce o średnicy do 5 mm, uszczelnia kanał powstały w wyniku przebicia i zapewnia możliwość kontynuowania jazdy, aż do najbliższego serwisu firmy Volkswagen.

Trzeba podkreślić, że Volkswagen jest pierwszym producentem samochodów, który oferuje szeroką gamę produktów w technologii opon i coraz więcej pojazdów wyposaża seryjnie w opony z najnowszymi rozwiązaniami zwiększającymi komfort i bezpieczeństwo. A co jeśli szkoda nam się przytrafi i w naszą oponę wbije się gwóźdź albo znaczne szkody w oponie zrobi ostry krawężnik – tu pomoże Ubezpieczenie opony, a te otrzymasz w salonach Benepol. Ubezpieczenie opony to pełna ochrona przez 36 miesięcy. Co ważne – ubezpieczenie opon w salonach Benepol otrzymasz w cenie ich zakupu. A najważniejsze jest to, że przez 12 pierwszych miesięcy, przy ewentualnym uszkodzeniu opon w zdarzeniu losowym otrzymasz 100% rekompensaty kosztu zakupu.

Wygląda na to, że zakup opon z odpowiednim partnerem to sprawa kluczowa. Co zrobić, by nie stracić? Zaufać naszym ekspertom w oddziałach Benepol – od lat z powodzeniem, doradzają wiernej rzeszy klientów, która stale się powiększa. Nie bójmy się najnowszych technologii w oponach – są stworzone dla naszej bezpiecznej i komfortowej jazdy.